Jak prát funkční oblečení?!

Koupili jste si funkční oblečení a nejste si jistí, jak o něj pečovat, aby nepřišlo o svoji funkčnost a zbytečně jste nezkracovali jeho životnost? Potom pro Vás máme několik užitečných rad.

Nejprve se podívejte na cedulku s piktogramy, která je na každém kusu prádla. Výrobce doporučuje teplotu praní, žehlení a obvykle i to, zda je vhodné dávat prádlo do sušičky nebo zda ho lze chemicky čistit. Prosím, respektujte tyto symboly. Při koupi nového oblečení jsou obvykle uvedeny podrobné informace či návod na přiloženém papíře nebo krabičce. Není na škodu si je také přečíst.

A nyní nejdůležitější rada. Zapomeňte na aviváž!!! Tu si nechte na bavlnu. Aviváž ucpává vlákna, která odvádí pot od pokožky. Prádlo tak ztrácí svoji nejpodstatnější funkci, nedochází k odvodu potu a žádoucí termoregulaci.

Nyní se podívejte na složení prádla. Je zřejmé, že jiný přístup bude potřebovat vlna a jiný umělé materiály. Mezi obecné rady, jak přistupovat k těmto materiálům patří tyto:

Syntetické materiály

Prádlo ze syntetických materiálů perte často. Po čichu to jistě poznáte sami. Výhodou syntetických materiálů je snadná údržba. Protože výrobci používají různé poměry materiálů, nelze jednoznačně říct, co bude pro vaše prádlo nejlepší. Obvyklé prací teploty jsou 30 °C nebo 40 °C.

Vhodnější než sušička je klasická šňůra. Funkční oblečení je obvykle materiálovým mixem, což by v sušičce nemuselo dobře dopadnout.

Některé oblečení snese žehlení na nízkou teplotu, jiné nikoliv. Opět doporučujeme držet se pokynů na cedulce. Výhodou umělých materiálů je, že nejsou příliš mačkavé, a proto není žehlení nutné.

Vlna

Vlněné oblečení je velmi choulostivé. Některé vlněné oblečení vyžaduje pouze praní v ruce, jiné můžete prát v pračce ve speciálním programu na vlnu. U vlny je obzvlášť důležité dodržovat prací teplotu, obvykle 30 °C. Doporučujeme používat prací prášky určené na vlněné prádlo.

Po vyprání prádlo lehce vyždímejte do froté ručníku a nechce uschnout volně rozložené. Pro vlnu není vhodná sušička, topení, ani klasická šňůra.

Přes všechny peripetie spojené s praním vlněného oblečení pro Vás máme i dobrou zprávu. Vlna má dobrou samočisticí schopnost, a proto není nutné prát vlněné oblečení příliš často. Je tak vhodné do podmínek, kde nemáte možnost prát.

 

Softshell, membránové kalhoty a bundy

Membrány jsou velmi citlivé na mechanické poškození. Ujistěte se, že nemáte nic v kapsách, zapněte zipy a obraťte prádlo naruby. Zvolte kratší program na jemné prádlo, opět na teplotu 30 °C nebo 40 °C. Poté na pračce nastavte program máchání.

Membrány neždímejte v ruce, aby nedošlo k jejich poškození. Vyprané prádlo pověste např. nad vanu a vodu nechte vykapat.

Ideální jsou prací prostředky, které příliš nenarušují impregnaci (k dostání v outdoorových obchodech). I přesto je vhodné po několika vypráních použít impregnaci ve spreji.

 

Symboly

     lze prát v pračce, max. na teplotu uvedenou na piktogramu

     lze prát max. na teplotu uvedenou na piktogramu, podtržení značí šetrnější postup  

  prát pouze v ruce 

   nelze bělit 


   lze žehlit max. na tuto teplotu 

   nelze žehlit

 

     lze sušit v sušičce

     sušit volně rozložené